Mi fán terem a lakásöltöztető?
A cikk az Alkotónők magazinban jelent meg:
Egészen eddig még csak nem is hallottunk ilyen szakmáról, így miután Andrea befejezte dolgozószobám átöltöztetését, egy kávé mellett kicsit kifaggattam.
Andrea, valójában mi a munkája egy lakásöltöztetőnek?
Ötvözi a klasszikus lakberendezést, lakástextileket, és hozzájuk kapcsolódóan az egyéb kiegészítőket. Nagyon érdekes munka a teljesen üres lakást úgy berendezni, hogy az otthon legyen. Tele lehet a ház, a lakás, különböző bútorokkal, de attól lesz otthon, hogy életet viszünk bele, amit mindenféle színnel és különböző aprósággal lehet elérni, azaz felöltöztetjük a körülöttünk lévő tárgyakat, bútorokat, falakat.
Hogyan választotta ezt a szakmát?
Az alapszakmám közgazdász, hosszú ideig dolgoztam ezen a területen. Majd, ahogy jöttek a gyerekek, elkezdtem keresni egy olyan elfoglaltságot, melyet végezve a gyerekek mellett maradhatok, és nekem is örömet okoz. A keresés közben akadtam rá egy lakberendező iskolára. Mindig szerettem rajzolni, festeni, és lakberendezés is közel állt hozzám, imádtam a lakásban tenni-venni, újat alkotni, így beiratkoztam. Majd úgy hozta az élet, hogy megismerkedtem egy lakástextileket forgalmazó céggel, s az, hogy ráálmodjam a különböző textileket, a különböző formájú bútorokra, majd „átöltöztessem” őket, az egy ismételt örömforrás volt a számomra. Így született meg a lakásöltöztető ötlete, melyet az óta is örömmel végzek.
Amikor érkezik Önhöz egy felkérés, mi az első lépés?
Az első lépés mindig az, hogy leülünk és beszélgetünk. Meg kell ismernem a leendő ügyfelemet, milyen élethelyzetben van, mik az álmai, vágyai a lakást illetően. Miért érzi úgy, hogy át kell öltöztetnie, mi a fontos a számára, reprezentálni akar a lakással, vagy az otthon melege az elsődleges a számára. Látnom kell milyen színek, milyen stílusok állnak hozzá közel, miben, milyen környezetben érzi jól, otthonosan magát. Fontos, hogy új házat épített, a régit szeretné felújítani, felfrissíteni, vagy egy új lakásba költözik… mind a három más jellegű munkát kíván tőlem.
Mi a legnehezebb és mi a legkönnyebb ebben a szakmában?
A legnehezebb és a legkönnyebb is egyben az, hogy beleéljem magam abba az élethelyzetbe, amiben az ügyfelem éppen van. Könnyű azért, mert mindig nagy empátiával, beleérző képességgel rendelkeztem, viszonylag gyorsan, könnyen felveszem a ritmust. Ugyanakkor ez óriási energia befektetést kíván tőlem, hiszen egy alkalommal nem csak egy ügyfelem van, hanem három – négy, sőt több is. Ha két ügyfelem hasonló stílusban gondolkozik, de még sem ugyanaz, akkor nagyon nehéz mindig ugyanabba a bőrbe visszabújni. Nehéz még, ha döntésképtelen ügyféllel hoz össze a sors. A döntést mindig az ügyfélnek kell meghoznia, én csak segíteni tudok, tanácsot tudok adni, de a döntés az övé.
Ez egy kicsit olyan, mint a színészet, nem? Mindig egy új embert jelen esetben lakást kell megismerni, megtalálni annak szellemét, gyenge pontjait, a benne rejlő lehetőségeket…
Igen ez egy nagyon jó hasonlat. De pont ez benne az izgalmas is, hiszen én a saját lakásomat nem tudom ötpercenként átrendezni, vannak olyan stílusok, amelyek tetszenek, de nem az én világom mégsem. Így viszont ki tudom élni magam bennük, ahogy a színész is bele tud bújni más bőrébe.
Melyik munkájára a legbüszkébb?
Vannak olyan munkáim, amelyeket nagyon szeretek. Egy balatoni nyaraló az egyik, amit ketten csináltunk egy kolléganőmmel. Nagyon szép lett, minden a helyén van, minden passzol, az ügyfél is abszolút partner volt, mindent megcsináltak, amit mondunk. S itt had kanyarodjak vissza kicsit a mi ebben a szakmában a nehéz kérdéshez. A nehéz még az, hogy ha valamit megálmodunk, megtervezünk, s valamiért mégsem valósul meg. Szomorú érzés, olyan, mintha nem lenne befejezve… A másik munka, amire nagyon büszke vagyok az egy étterem - kávéház, ahol nagyon szabadon lehetett dolgozni, s ahol szinte minden úgy készült el, ahogy elterveztük.
Volt már elégedetlen megrendelője?
Nem. Vagy legalábbis nem tudok róla. Természetesen mindig vannak kisebb – nagyobb problémák. De igyekszem ezeket úgy megoldani, hogy mindenki elégedett legyen. Szerencsére minden eddigi ügyfelemmel jó kapcsolatokat ápolok.
Kinek javasolja, hogy belefogjon egy ilyen átöltöztetésbe?
Akik valamiért nem érzik jól magukat a lakásban. Unja, vagy úgy érzi, hogy valami friss energia kellene. Egy személyes konzultációt mindenféleképpen megér. Nagyon sokat tud segíteni, ha látványtervekkel segítünk, olyan apróságokkal, hogy kicseréljük a függönyt, vagy a szőnyeget… Hihetetlen, de óriási változásokat tudunk ezekkel az apró dolgokkal elérni a lakásban. Ezt meg tudjuk úgy is oldani, ha elküldenek nekem egy digitális fényképet, megírják, hogy milyen színek, milyen stílus áll hozzájuk közel, s én elkészítek egy – két látványtervet. Ezzel már bárki el tud indulni a változtatás útján.
Van-e valami üzenete azoknak, akik fontolgatják lakásuk megszépítését, de még nem jutottak el egy konkrét lépésig, mivel, hogyan kezdjék, ha pl. nincs elég pénzük, ötletük?
Az első az, hogy gondolja el, mit szeretne? Milyen változtatást akar? Mi az, ami működik a lakásában, s mi az, ami nem. Ha ezek meg vannak, akkor nézzen bele újságokba, kutakodjon, az Interneten s gyűjtse össze azokat, amelyek tetszenek neki, nem baj, ha nem egy stílus. Ezek segítenek a továbblépésben. Ha már megvan, hogy mit szeretne, de nincs elég pénze, akkor bontsa fel részekre. Hiszen nem kell mindjárt az egész lakást átrendezni, haladjon apró kis lépésekben, haladjon szobánként. Mi zavarja a legjobban? A sárguló függöny, a málló tapéta? Ha részekre tudja bontani az ember, hogy mit szeretne, akkor már nem is olyan vészes. De nyugodtan keressenek meg, örömmel segítek mindenkinek.
Kedves olvasó, ha felkeresi Andit, s akár közösen, akár egyedül, de belevág egy lakásöltöztetésbe, keressen bennünket. Ha Ön is úgy akarja, mi örömmel bemutatjuk, hogy milyen lakásból, milyet varázsolt.
Addig ide kattintva megnézheti eddigi munkáit!
Orbán Erika
www.alkotonok.hu